W jaki sposób gospodarować swoimi finansami

Bez względu na to czy odpowiadasz za finanse tylko swojej rodziny, niewielkiej jednoosobowej firmy czy firmy zatrudniającej już pracowników podstawowe zasady gospodarowania finansami są bardzo podobne. Ich przestrzeganie chroni rodzinny budżet lub budżet firmy przed możliwymi kłopotami. Gdy pojawiają się kłopoty finansowe, najczęściej prowadzą one do pożyczek, a gdy problemy nie znikają a w ich miejsce pojawiają się kolejne pożyczki można już mówić o naprawdę sporych kłopotach. 

Po pierwsze: pilnuj terminów płatności

To ważna zasada obowiązująca zarówno w domu jak i w biznesie. Punktualne płatności domowych rachunków, ale i  faktur firmowych utrzymuje stabilność budżetu. Planowanie wydatków i ich realizacji pozwala na realną wiedzę jaką kwotę mamy tak naprawdę wolną na inne cele. To stałe wydatki kształtują nasz budżet, określają potrzeby finansowe i determinują koszty utrzymania. Poza tym terminowe opłaty kształtują opinię o naszej zdolności kredytowej i pomagają unikać odsetek.

Po drugie: ogranicz zadłużenia

Każda karta kredytowa jaką dysponujemy zwiększa nasze zadłużenie. Bank pobiera za nią opłatę nawet wtedy, gdy nie wykonuje się żadnych transakcji i kusi możliwościami. Jedną z gorszych form  zadłużenia są debety na koncie – to już niekończąca się pożyczka. Same odsetki płacone często latami  zmieniłyby prawdopodobnie naszą sytuację. To tzw. magia małych liczb. Bardzo często rozkładając zakup na raty dostajemy kolejną kartę kredytowo-lojalnościową a ponieważ już ją mamy robimy następne zakupy. Najlepiej jest przerwać ten zamknięty krąg i pozbyć się wszystkich płatnych w stosunku rocznym kart, pustych kont generujących opłaty. A jeżeli kupujemy coś w systemie ratalnym należy to spłacić i zamknąć kolejny rachunek.

Po trzecie: oszczędzaj

Gdy posiada się niewielki dochód trudno mówić o oszczędzaniu a raczej częściej mówi się o pożyczaniu. Ale dobrym sposobem jest odkładanie na koncie, a jeszcze lepiej na subkoncie nawet małych kwot. Tu znowu wkracza magia małych liczb. Odkładanie nawet drobnych pieniędzy buduje oszczędności, wolno, ale jednak buduje. Być może kiedyś uchronią nas one od wzięcia kolejnej pożyczki w trudnym momencie zadłużenia.

Należy pamiętać, że w zarządzaniu finansami w domu i w firmie ważne jest myślenie, planowanie i działanie długofalowe. A do tego potrzebna jest systematyczność i konsekwencja. Dlatego tak ważne jest, aby samemu się nie oszukiwać i realnie patrzeć na swoje możliwości. Jeżeli już musisz wziąć pożyczkę to powinna ona mieć taką wysokość jaką jesteśmy w stanie bez problemu spłacić.