
Czym jest leasing?
Najprościej mówiąc, leasing samochodu jest czymś w rodzaju wypożyczenia auta na raty. Leasingobiorca (czyli osoba lub firma, która będzie korzystać z auta) nie staje się właścicielem maszyny – tym wciąż jest leasingodawca (czyli osoba lub firma wypożyczająca samochód). Mimo to może korzystać z niego na określonych warunkach, płacąc za ten przywilej w ratach (oczywiście zwykle obciążonych odsetkami).
To wygodna alternatywa dla zwyczajnego wzięcia auta na raty (albo kredytu na jego zakup), ponieważ jest znacznie prostsza w organizacji. Często okazuje się też tańsza – wielu leasingodawców oferuje bardzo korzystne warunki, takie jak zniżki na konkretne modele samochodów lub pokrycie kosztów napraw. Również ubezpieczenie jest zwykle opłacane przez właściciela auta, dzięki czemu spraw o które martwić się musi klient jest naprawdę niewiele.
Rodzaje leasingu
Wyróżnia się dwa typy leasingu: operacyjny oraz finansowy.
Leasing operacyjny przypomina wynajem auta: maszyna pozostaje częścią majątku leasingodawcy, on dokonuje również odpisów amortyzacyjnych, a podatek VAT opłacany jest wedle każdej kolejnej raty. Generalnie rzecz biorąc, ta metoda pozostawia większość obowiązków – ale również praw – w gestii strony udzielającej leasingu i przez to jest dla niej bezpieczniejsza. Dla przeciętnego użytkownika może być pod wieloma względami wygodniejsza, ale również mniej intuicyjna. Poza tym klient może czuć się niekomfortowo z faktem, że ma dość niewielką kontrolę nad samochodem.
Leasing finansowy jest znacznie bliższy sprzedaży auta na raty. Samochód dołącza oficjalnie do majątku leasingobiorcy, on zajmuje się również odpisami amortyzacyjnymi. Podatek VAT opłacany jest w całości z góry. Ta metoda może okazać się droższa, jednak daje klientowi znacznie większą kontrolę nad maszyną i poczucie, że należy ona do niego i on ma prawo nią rozporządzać. Oczywiście nie jest to w pełni prawda: choć oficjalnym właścicielem jest w tym przypadku leasingobiorca, zakres jego praw do maszyny jest ustalony w umowie leasingu.
Na co zwrócić uwagę?
Oczywiście najważniejszą rzeczą jest opłacalność całej operacji. Podczas wybierania firmy leasingowej koniecznie należy przyjrzeć się finansowej stronie jej oferty, w tym również promocjom i pakietom usług – czy oferuje zniżki na konkretne modele lub marki samochodów, innego rodzaju promocje, czy opłaca naprawy auta i – przede wszystkim – jaki jest ostateczny koszt ponoszony przez leasingobiorcę. Warto również przyjrzeć się zakresowi, w którym klient może rozporządzać samochodem. Np. czy wolno mu dokonywać jakichkolwiek modyfikacji.