Kto najczęściej stara się o dofinansowania unijne?

Coraz więcej osób ma zamiar założyć własną firmę. Jesteście w tym gronie? Kłopot jednak polega na tym, że nie macie odpowiednich środków, aby – kolokwialnie pisząc – z przytupem wejść na rynek? Pomocne w tym temacie są dofinansowania unijne. Badania pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Czym są generalnie fundusze europejskie? Kto najczęściej decyduje się na taką pomoc? Jakie warunki trzeba spełnić, aby gotówka została przyznana i nikt potem nie ubiegał się o jej zwrot? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie po przeczytaniu poniższego artykułu.

Aktualnie nie brakuje ludzi, którzy decydują się na takie właśnie pomocne rozwiązanie. Dofinansowania unijne są przyznawane przez Unię Europejską. Jesteśmy w strukturach tego podmiotu już dobrych kilkanaście lat temu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Unia Europejska ma swój budżet przeznaczony na tego typu aspekty. To właśnie z niego finansowane są rozmaite działalności. Mają one na celu generalnie zmniejszenie różnic pomiędzy państwami członkowskimi, a także ich poszczególnymi regionami. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dzięki temu można uzyskać pomoc i rozmaite wsparcie uwzględniając różne aspekty. Chodzi na przykład o dofinansowania unijne na szkolenia, praktyki, kursy zawodowe itp. Nie inaczej jest biorąc pod uwagę staż i praktyki zawodowe. Z takich środków posiadanych przez Unię Europejską finansowany jest również indywidualny plan działania pomagający osobom w trudnej sytuacji oraz doradztwo zawodowe. Ten drugi wariant polega na tym, że po prostu profesjonalista wskazuje danej osobie, jaka droga zawodowa będzie dla niej najlepsza w tym temacie.

Bardzo dużo ludzi zastanawia się, kto może otrzymać taką pomoc. Dofinansowanie unijne są przeznaczone między innymi dla osób, które jednocześnie nie ukończyły 30 lat, a także w tym momencie nigdzie już się nie uczą. Kolejnym ważnym aspektem w tym temacie jest to, że takie osoby dodatkowo nie pracują. Dofinansowania unijne mogą być przyznawane również osobom, które ukończyły 30 lat, ale także nie pracują. Pamiętajcie jednak, że tutaj dochodzą kolejne warunki, które muszą być spełnione, aby taka pomoc w ogóle została przyznana.

Dofinansowanie unijne na założenie własnego przedsiębiorstwa to pomoc kierowana głównie do bezrobotnych, osób mających trwałe lub czasowe kłopoty ze zdrowiem. Często na przykład z takiej pomocy korzystają ludzie niepełnosprawni. Takie wsparcie finansowe jest również bardzo dobre dla ludzi z niskim wykształceniem.

Niektórzy błędnie myślą, że gotówkę można otrzymać bardzo łatwo. Jest to złe podejście do tej sprawy. Kolejna istotna sprawa odnosząca się do tego tematu jest taka, że proces ubiegania się o dofinansowania unijne nierzadko jest bardzo żmudny. Trzeba zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Ważny jest także biznesplan. Fachowcy oceniają, która firma ma rzeczywiście rację bytu. Pamiętajcie, że przed otrzymaniem pieniędzy podpisywana jest umowa. Jakie są tam zawierane punkty? Chodzi między innymi o to, że osoba ubiegająca się o dofinansowanie unijne zapewnia, że na przykład utrzyma swoje przedsiębiorstwo na rynku przez okres minimum 12 miesięcy. Co dzieje się, jeśli tak się jednak nie stanie? Wtedy będzie konieczny zwrot gotówki. Pamiętajcie też, że pieniądze nie mogą być wydane na byle co. Są osoby, które myślą, że kupią sobie za to samochód albo pojadę na dalekie wakacje. Gotówka z dofinansowań unijnych musi być jednak przeznaczona na konkretne cele zawarte w umowie.