
Decydując się na kupno auta lub branie go na kredyt, wiąże się z wysokimi kosztami i bardzo angażuje to nasze środki, które mogą bardzo obciążać naszą działalność gospodarczą.
W zamian dostajemy możliwość amortyzacji zakupu, a także odpisy z tytułu kosztów eksploatacji. Jednak leasing daje o wiele większe możliwości. To elastyczna tarcza podatkowa, jej zaletą jest możliwość odliczenia wielu kosztów, które powiązane są z eksploatacją oraz leasingiem, a także wynajmem auta służbowego. Wszystko, co ma powiązanie z pojazdem, możemy odpisać od podatku, wpiszemy to w koszty prowadzonej przez nas działalności.
Podatek VAT
Możemy w całości odliczyć go od naszych wydatków na rzecz samochodów, które wykorzystujemy w naszej działalności. Musimy jednak to wykorzystanie potwierdzić, w całej ewidencji przebiegu pojazdu. Podatek VAT można także odliczyć, kiedy korzystamy z samochodów ciężarowych czy takich, które przewożą osoby. W innych przypadkach odliczamy 50 procent VAT. Nasze koszty to paliwo do aut, części, remonty, naprawy, wizyty w myjniach, artykuły eksploatacyjne oraz raty leasingowe.
Leasing to bardzo wygodny i korzystny sposób finansowania. Oznacza on przede wszystkim niższe podatki, gdyż opłatę początkową i raty leasingowe możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Czyli wliczamy w nie opłaty z tytułu leasingu operacyjnego, a także koszty eksploatacji auta. Leasing oznacza także szybkie i wygodne procedury, korzystniejsze niż w przypadku wzięcia kredytu w banku. Nie musimy także regulować za jednym razem cały VAT, ponieważ jest od naliczany od poszczególnych pojedynczych opłat. Nasza płynność finansowa firmy ulegnie polepszeniu, koszty pokrywane są z aktualnych przychodów przedsiębiorstwa.
Leasing finansowy
Leasing finansowy wybierają przede wszystkim firmy, które mają stabilną i ugruntowaną sytuację finansową. Nie boją się wtedy, tego, że poniosą koszty na samym początku umowy. Kiedy wybierana jest ta forma finansowania, leasingobiorca musi opłacić podatek VAT od razu w całości, razem z pierwszą ratą leasingu. Jednak w takim wypadku, stawka VAT jest naliczana proporcjonalnie do przedmiotu leasingu. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które oferują usługi i towary, zwolnione z podatku VAT, albo takie, które inwestują w produkty o niższej stopie oprocentowania vatem niż 23 procent. Leasingobiorca nie ponosi także żadnych dodatkowych kosztów, kiedy chce wykupić sprzęt.