Jaka jest kwota wolna od podatku przy darowiźnie?

Wielu ludzi zastanawia się, co zrobić, żeby uniknąć płacenia podatków. Niektórzy mają wiedzę dotyczącą tego zagadnienia w małym palcu i z całą pewnością jest i łatwiej lawirować między poszczególnymi kruczkami prawnymi. Niestety w większości przypadków nawet ta wiedza nie jest w stanie uchronić potencjalnego człowieka od obowiązku, jakim jest tego typu opłata. Jeśli ma się majątek, który pragnie się przekazać swoim najbliższym za życia, to mimo że zapłaciło się już wcześniej podatek od wzbogacenia, który był popierany regularnie przez lata pracy, to i tak trzeba będzie zapłacić go jeszcze raz, gdy podaruje się komuś rzecz o sporej wartości materialnej. Dla wielu ludzi jest to co najmniej dziwne i niezrozumiałe, ale tak działa prawo i choćby ktoś się dwoił i troił, to i tak nie jest w stanie tego przeskoczyć, a co najwyżej można to jedynie zaakceptować, albo i nie, a wtedy nie decydować się na darowiznę.

Akt notarialny u notariusza

Jak wiadomo, wszelkiego rodzaju sprawy reguluje się u notariusza. Jest to osoba, która poświadcza własnoręcznym podpisem dany akt, dzięki któremu dane zagadnienie nabiera tak zwanej mocy prawnej. Jeśli ma się zamiar podarować swoim bliskim ruchomość lub nieruchomość o sporej wartości materialnej, to konieczne jest umówienie się na wizytę u notariusza. W każdym zarówno małym, jak i dużym mieście funkcjonują biura notarialne, w których można dopełnić wszelkich formalności związanych z tym zagadnieniem. Z reguły można liczyć na wsparcie i różne ważne informacje, które notariusz ma obowiązek przekazać swoim klientom.

Można dowiedzieć się między innymi, jaka jest kwota wolna od podatku, ale warto mieć świadomość tego, że jeśli chce się podarować dom swoim bliskim lub samochód, to więcej niż pewne, że nie ominie się obowiązku zapłacenia podatku, bo tego rodzaju darowizna opiewa na wysoką sumę, a nie płaci się podatku, tylko i wyłącznie od stosunkowo małych kwot, które mają mniej więcej wartość używanego samochodu.

Darowizna dla bliskich

Każdy wie, że można coś komuś podarować, ale nie dość, że zapłaciło się już za prezent, to za podarowanie go, też trzeba będzie zapłacić. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy chce się podarować coś zupełnie obcej osobie. Gdy dokonuje się darowizny na rzecz najbliższych osób, to ma się większe pole do manewrów. A jeśli chce się podarować coś obcej osobie, to kwota, jaka uznawana jest za wolną od podatku, jest stosunkowo niska. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że nie uniknie się zapłaty, ale do tego chyba każdy już zdążył się przyzwyczaić. Nie ma bowiem nic za darmo i im wcześniej pojmie się tę prawdę, tym oczywiście lepiej.

Wartość nieruchomości

Jeśli ma się zamiar podarować obcemu lub bliskiemu nieruchomość, a więc na przykład dom lub mieszkanie, to konieczne jest, zasięgniecie opinii eksperta w tej dziedzinie. Rzeczoznawca majątkowy jest w stanie określić, jaka jest realna, a więc rzeczywista wartość danej nieruchomości. Dokonuje on oceny stanu technicznego i sprawdza wartość rynkową mieszkania albo domu i na tej podstawie dokonuje stosownych obliczeń, które następnie są zawarte na dokumencie, który jest potwierdzony jego własnoręcznym podpisem.

Stosowny podatek, który oczywiście trzeba zapłacić, jest obliczany na podstawie tej kwoty, jaka napisana jest na dokumencie, który sporządził rzeczoznawca majątkowy. Oczywiście można skorzystać z usług kilku, żeby upewnić się, czy rzeczywiście nieruchomość jest tyle warta, czy też nie. Ma się wtedy pewność i wie się, na jaki podatek trzeba się przygotować.